Rowery elektryczne – podstawowe informacje

Warto wiedzieć, że w Polsce coraz więcej osób korzysta z rowerów z napędem elektrycznym. Jeżeli ktoś zamierza zakupić taki produkt, to wskazane jest by zapoznał się z podstawowymi informacjami, które go charakteryzują.

Przede wszystkim należy wspomnieć, że rowery elektryczne nie jeżdżą same, tylko wspomagają pracę wykonaną przez kolarza. Sprawia to, że dzięki nim można pokonać znacznie dłuższy dystans niż przy pomocy tradycyjnych produktów. Do ich napędzania wykorzystywane są nogi, a także silnik elektryczny z baterią oraz zadajnikiem siły wspomagania. Istotne jest to, że na rowerze elektrycznym można także jechać bez dodatkowego wspomagania. Najczęściej silnik ma moc 250 W. Jego pomoc można porównać do tego, jakby oprócz danej osoby pedałował ktoś dodatkowy.

Należy pamiętać o tym, żeby bateria przed każdym wyjazdem była naładowana, bo w przeciwnym wypadku może się okazać, że wspomaganie silnika będzie funkcjonować tylko na krótkim dystansie. Na szczęście proces ładowania baterii nie jest zbyt długotrwały. Czas ładowania jest przede wszystkim zależny od typu oraz pojemności danej baterii. Najczęściej trwa on w granicach od 2 do 3 godzin. Jednorazowe naładowanie baterii kosztuje tylko około 30 groszy, co powoduje, że jazda rowerem elektrycznym jest niezwykle ekonomiczna. Bateria wystarczy zwykle na przejechanie odcinka trasy wynoszącego od 30 do 120 km. Ta długość zależy od rozmaitych czynników, wśród których można wymienić m.in. wagę kolarza, pojemność akumulatora, czynniki atmosferyczne, ukształtowanie terenu czy też prędkość jazdy. Rowery elektryczne mogą posiadać baterie w różnych miejscach. Najczęściej są to: środkowa część ramy, tylny bagażnik oraz wnętrze ramy.

Bardzo dużą rolę w rowerach elektrycznych ogrywa typ wykorzystanego silnika. Przede wszystkim występują dwa główne rodzaje silników: zainstalowane w piaście koła oraz umieszczone w mechanizmie korbowym. Ten pierwszy typ jest tańszy, natomiast drugi odpowiada za utrzymanie prawidłowego punktu ciężkości roweru, co jest szczególnie istotne, gdy rowery są wykorzystywane do jazdy terenowej lub sportowej. Warto wspomnieć o tym, dla kogo najbardziej nadają się rowery elektryczne. Wskazane są one dla osób, które lubią udawać się na długie wycieczki rowerowe. Są one przeznaczone też dla ludzi, którzy chcą dojechać do pracy rowerem, a przy tym nie stracić sił oraz być świeżym i posiadać odpowiedni wygląd. Na końcu należy dodać, że te rowery bardzo dobrze nadają się dla osób, które mają pewne kłopoty zdrowotne, ale chcą być wciąż aktywne.

Rowery górskie – jak wybrać najlepszy model

Możesz również polubić…