Podolog – specjalista od Twoich stóp

paznokcieStopy to solidna podstawa całego naszego ciała, która przez dziesięciolecia musi znosić wiele obciążeń i niedogodności, na które często sami je narażamy. Praca stojąca, niewygodne i źle dobrane obuwie, wszystko to sprawia, że powoli zaczynamy narzekać na najróżniejsze dolegliwości. W przypadku ich zaobserwowania pierwsze kroki kierujemy od razu do lekarza ortopedy, gdzie często okazuje się, że są to zmiany, które z powodzeniem mógłby usunąć inny specjalista, czyli podolog.

Jest to całkiem nowa specjalizacja, od kilku lat zyskująca coraz większą popularność na całym świecie. Zajmuje się ona wieloma problemami profilaktyki zdrowotnej stóp oraz przeciwdziałaniem ich następstwom. Zanim jednak udamy się do najbliższego gabinetu, to warto od razu jasno sobie powiedzieć, że podolog nie jest lekarzem, więc nie powinniśmy wymagać od niego leczenia schorzeń wymagających np. interwencji chirurga. Jednak podobnie jak lekarz musi on posiadać szeroką wiedzę z zakresu anatomicznej budowy kończyn dolnych, procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka oraz dermatologii, a nawet diabetologii. Ta ostatnia dziedzina jest szczególnie ważna w jego pracy, ponieważ zajmuje się profilaktyką osób chorych na cukrzycę, pomagając im uniknąć powikłań spowodowanych wytworzeniem się groźnego dla zdrowia i życia zespołu stopy cukrzycowej.

W sytuacjach wzbudzających wątpliwości, dobry podolog nie zaryzykuje postawienia błędnej diagnozy, tylko skieruje do odpowiedniego lekarza, który zleci specjalistyczne badania. Gabinety podologiczne oferują również szeroki zakres usług związanych z usuwaniem defektów stóp takich jak wrastające paznokcie, modzele, uciążliwe i bolesne odciski lub nagniotki. Możliwa jest też ocena stanu stóp przy pomocy specjalistycznego urządzenia, podoskopu, dzięki czemu szybko wykryje się wszelkie ich wady wpływające na inne aspekty ogólnego stanu zdrowia. Podolog oceni budowę stóp, zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas ruchu, co ułatwi ewentualne dobranie wkładek ortopedycznych do korekcji wykrytych wad.

Szukasz specjalisty od stóp? – Podolog Rzeszów

Możesz również polubić…