Parę słów o niezależności finansowej

niezaleznosc-w-finansach

To, co nazywamy niezależnością ekonomiczną, jest niewątpliwie jedną z najbardziej istotnych rzeczy w dzisiejszej rzeczywistości. Jak wiadomo, w obecnej sytuacji ekonomicznej tak naprawdę nic nie jest trwałe: możemy z dnia na dzień stracić zatrudnienie, a następnie przez wiele miesięcy pozostawać bez pracy. Dlatego wydaje się, że kwestią o znaczeniu kluczowym jest posiadanie oszczędności. Oczywiście, wiele osób jest przeświadczonych, że nie stać ich na oszczędności, ponieważ po prostu nie mają z czego oszczędzać.

Wystarczy jednak nieco bliżej przyjrzeć się tej kwestii, aby zrozumieć, że tego rodzaju przekonania rozmijają się z rzeczywistością. Nawet tak drobne zabiegi, jak odkładanie drobnych do skarbonki albo comiesięczne przelewanie określonej kwoty na konto oszczędnościowe mogą sprawić, że w przeciągu paru lat uzbieramy sumkę, która będzie stanowić dla nas swego rodzaju poduszkę bezpieczeństwa na wypadek jakiegoś kryzysu w naszym życiu finansowym. Można więc powiedzieć, że posiadanie oszczędności jest kluczowym, konstytutywnym wręcz elementem tego, co nazywamy niezależnością i bezpieczeństwem ekonomicznym. Jednak niezależność finansowa posiada również inne właściwości, o których warto byłoby powiedzieć przynajmniej kilka słów. Rzeczą oczywistą jest to, że w dynamicznych i zmiennych realiach współczesnej gospodarki samo posiadanie „stabilnego zatrudenienia“(o ile coś takiego w ogóle jeszcze istnieje) nie stanowi żadnej gwarancji bezpieczeństwa. To samo można powiedzieć o posiadanych kwalifikacjach w jakimś określonym kierunku.

Tym, co obecnie można uznać za najpewniejszą gwarancję bezpieczeństwa finansowego, jest elastyczność: powinniśmy nie tylko doskonalić te języki obce, które już znamy, ale także uczyć się nowych. Nie należy zamykać się w swojej specjalizacji, lecz rozwijać nowe zainteresowania i zdobywać wiedzę na temat innych, nieznanych nam dziedzin. Dzięki temu w przypadku na przykład utraty pracy, będziemy mogli nie tylko poszukiwać zatrudnienia w naszym standardowym zawodzie, ale także będziemy zdolni do tego, aby szybko się przeorientować i zacząć szukać pracy w jakiejś innej branży.

Możesz również polubić…