Niderlandzki słyszany na ulicy

Im dalej w las, tym trudniej. Takie wrażenie odnosi wielu imigrantów, przyjeżdżających do Belgii lub Holandii. A wszystko za sprawą języka. Pozornie można bez większych trudności porozumieć się z obywatelami tych dwóch krajów we współczesnej łacinie, jak bywa nazywany angielski. Tak miło jest jednak tylko w określonych sytuacjach, kiedy na przykład chce się zrobić zakupy czy założyć konto. Jeżeli jednak człowiek chce załatwić jakąś urzędową sprawę, bo na przykład zamarzyło mu się zamieszkać na Zachodzie na stałe, nagle okazuje się, że język niderlandzki to podstawa. Bez niego ani rusz.. Dosłownie. Nie chodzi nawet tyle o nieznajomość innych języków wśród urzędników. Oni zwyczajnie nie chcą wychodzić naprzeciw imigrantom. Biorąc pod uwagę obecne nastawienie polskiego społeczeństwa do obywateli innych państw nie powinno to znów tak bardzo dziwić.

Każdy kraj ma swoją mowę. Nie inaczej jest w Holandii czy wspomnianej Belgii. Chcąc obecnie mieszkać na ich terytorium, wcale nie trzeba znać niderlandzkiego. Jednak właśnie on możeu czynić  funkcjonowanie w tych krajach znacznie prostszym. A jak wiadomo imigranci i tak nie mają łatwego życia. Natomiast język niderlandzki może je uprościć. Także wówczas gdy na ulicy człowiek będzie wiedział, czy to do niego krzyczą, a może nie do niego. Wbrew pozorom opanowanie akurat tego języka nie nastręcza aż tak dużych problemów. Nawet Polacy opanowują go dosyć szybko. I potem mogą czuć się pełnowartościowymi obywatelami kraju, który ich przyjąć i w którym wielu z nich stworzyło dla siebie dom.

Pomijając wszystko inne, język niderlandzki przydaje się również do pracy. Szczególnie w handlu, ale również w usługach. Jeżeli firma wysyła często na zagraniczne delegacje, właśnie znajomość tej mowy może okazać się kluczowa. Poza tym nauka języka nigdy nie jest stratą czasu. Korzystnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza uczucie niepokoju czy strachu przed nieznanym. Pomaga usprawniać mózg, dzięki czemu lepiej pracuje ona nawet w późniejszych okresach życia.

Możesz również polubić…