Na czym polega praca opiekunki w Niemczech?

praca dla opiekunek osób starszych w niemczechZ roku na rok rośnie liczba osób uczęszczających do policealnych szkół dla opiekunów medycznych. Rośnie także liczba kursantów na lekcjach języka niemieckiego. A wszystko dlatego, że coraz więcej kobiet wyjeżdża do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych. Zamiast pracować za grosze na rodzimym rynku, Polki coraz częściej decydują się na wyjazd do zachodnich sąsiadów w celu opieki nad tamtejszymi osobami starszymi. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, jaki jest zakres wykonywanych obowiązków i przejrzeć oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.

Obowiązki

Praca jako opiekunka w Niemczech bez wykształcenia wyższego jest możliwa dzięki Niemcom, którzy chętnie zatrudniają opiekunki dla osób niewymagających stałej opieki medycznej. Jest to tak zwana „opiekunka domowa”, pomagająca osobie starszej w najtrudniejszych dla niej czynnościach oraz będąca jej towarzyszem. Jeśli myślimy o zatrudnieniu się w charakterze opiekunki w Niemczech, musimy mieć świadomość obowiązków, które przyjdzie nam wykonywać. Należą do nich:

  • Pielęgnacja ciała – opiekunka musi pomagać osobie starszej w utrzymywaniu higieny osobistej, czesaniu, myciu, a także załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Obowiązki związane z utrzymywaniem higieny są najczęstszą barierą uniemożliwiającą podjęcie pracy w charakterze opiekunki.
  • Posiłki – do opiekunki należy także obowiązek przygotowywania posiłków oraz pomoc w spożywaniu ich, jeśli osoba starsza ma problemy z używaniem sztućców.
  • Poruszanie się – pomoc w siadaniu, wstawaniu, kładzeniu się łóżka, a także chodzeniu (np. na spacery).
  • Prowadzenie domu – praca dla opiekunek osób starszych w niemczech wymaga również dbania o prowadzenie domu. Opiekunka musi zrobić zakupy, posprzątać dom, zmienić pościel, prać i zmywać – zajmować się wszystkimi domowymi czynnościami, jednocześnie pamiętając, że na pierwszym miejscu są potrzeby osoby starszej.

Takie są oczywiście założone z góry obowiązki opiekunek W rzeczywistości, to pracodawca ustala obowiązki wykonywane przez opiekunkę i mogą być one zawężone lub rozszerzone o dodatkowe czynności. Praca ta wymaga dodatkowo zdolności psychologicznych, takich jak empatia, czy umiejętność podtrzymywania na duchu. Może się zdarzyć, że osoba, którą będziemy się opiekować cierpi na jakieś wyjątkowo dokuczliwe schorzenia. Naszym zadaniem jest pomóc jej zapomnieć o problemach, na przykład poprzez rozmowę, czy wspólne wykonywanie pewnych czynności: grę w karty, czy oglądanie serialu. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się osoba, którą się opiekujemy oraz czy sama chce z nami współpracować. Może się niestety zdarzyć, że w czasie naszej pracy w Niemczech osoba starsza będzie odnosiła się do nas z wyższością i arogancją. Na to również należy się przygotować, gdyż jest to żywy człowiek, mający własny charakter.

Możesz również polubić…