Morze, nasze morze
Morze Bałtyckie skrywa wiele tajemnic i ciekawych miejsc do zwiedzenia. Do nadmorskich miast najlepiej zawijać jachtem, każdy też bez problemu znajdzie odpowiedni dla siebie kierunek. We wszystkich portach i na samym morzu czeka na żeglarzy prawdziwa morska przygoda.
Dużą popularnością cieszą się nadmorskie miasta krajów skandynawskich. Znaleźć można przede wszystkim wiele ofert rejsów na należącą do Danii wyspę Bornholm oraz znajdującą się w jej pobliżu Christiansø. Chętnie wybierane są także porty w Kopenhadze, Malmö i Karlskronie. Płynąc w kierunku zachodnim można zacumować w Sassnitz na niemieckiej wyspie Rugia. Najbardziej „egzotyczny” jest kierunek wschodni, tam najczęściej żegluje się do Kłajpedy, Lipawy i Rygi.
Zorganizowane rejsy żeglarskie Bałtyk należą do najbardziej popularnych, ich oferty można znaleźć na stronach klubów jachtowych, niektórych biur podróży oraz specjalnych firm, które są odpowiedzialne za takie wyprawy. Do wzięcia w nich udziału niewymagane jest doświadczenie żeglarskie ani patent. Z wyznaczonym przez armatora skipperem można ustalić wszelkie szczegóły podróży, takie jak kierunek, porty, do których chce się zawinąć, oraz długość pobytów w nich.
Pamiętać należy, że uczestnicy rejsu stanowią załogę, w związku z czym podlegają rozkazom kapitana i są zobowiązani do pomocy przy przygotowywaniu posiłków czy przy drobnych pracach związanych z obsługą jachtu, na przykład cumowaniu. To świetna okazja do zdobycia żeglarskiego doświadczenia, każdego skippera można także poprosić o wystawienie opinii dotyczącej współpracy z uczestnikami, co bywa potrzebne przy egzaminach na wyższe stopnie żeglarskie.
Żeglarstwo to nie tylko nauka nowych umiejętności i rozwijanie tych już nabytych, ale również świetny sposób na rekreację i rewelacyjna zabawa w niecodziennych okolicznościach. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie przygody z żeglowaniem, zawsze też warto ją kontynuować lub do niej wrócić. Jaki akwen może nadawać się do tego bardziej niż nasze piękne morze Bałtyckie?