Metale szlachetne i ich stopy
Do metali szlachetnych zalicza się srebro, złoto, platynę, iryd, osm, pallad, ruten oraz rod. Wszystkie pierwiastki charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Są również całkowicie odporne na działanie wody, powietrza itd.. Mają dużą gęstość oraz wysoką temperaturę topnienia (oprócz złota i srebra). W zdecydowanej większości są również plastyczne.Stopy metali szlachetnych to z kolei stopy o średniej nominalnej zawartości metali szlachetnych minimum 10%.
Złoto krystalizuje w sieci regularnej. Jego gęstość to 19,3 g/cm3, a temperatura topnienia 1063 stopni Celsjusza. Charakteryzuje się wysoką plastycznością, może więc być obrabiane na zimno. Jego twardość jest niewielka, złoto jest więc mało odporne na ścieranie. Z tego powodu rzadko wykorzystywany jest czysty metal. Zazwyczaj stosuje się stopy Au, które mają wyższą twardość i właściwości wytrzymałościowe. Głównymi składnikami stopów złota są Cu oraz Ag. Dodatek srebra powoduje zmianę zabarwienia od żółtego na białe. Miedź z kolei zabarwia an czerwono. Zabarwienie zależy od stanu, w jakim stop się znajduje. Złoto jest bardzo drogie, stosuje się więc go w przemyśle tylko w wyjątkowych przypadkach. Wykonuje się z niego urządzenia laboratoryjne. Stosowane jest także do złocenia i w elektronice.
Srebro rzadko występuje w przyrodzie w stanie czystym. Zazwyczaj tworzy związek chemiczny z arsenem, siarką lub antymonem. Podstawowym minerałem służącym do jego produkcji jest błyszcz srebra. Srebro jest srebrzystobiałe i charakteryzuje się silnym połyskiem. Jest podatne na obróbkę plastyczną, dobrze przewodzi ciepło i elektryczność. Stosuje się go często do powlekania galwanicznego innych metali.
Platyna tworzy zazwyczaj stop z osmem, rodem, palladem, irydem bądź rutenem. Ma barwę srebrzystą. Jest odporna na działanie kwasów i na czynniki atmosferyczne. Charakteryzuje się podatnością na obróbkę plastyczną W przemyśle stosuje się ja do produkcji drutów do termopar. Poza tym wykorzystuje się ją do prac laboratoryjnych oraz w przemyśle chemicznym jako katalizator.
Źródło – http://zlomweglika.pl/skup-srebra-i-innych-metali-szlachetnych