Mazury – raj dla początkujących żeglarzy

Choć szkółki żeglarskie można znaleźć zarówno nad morzem, jak i jeziorami w całej Polsce, istnieje jeden obszar wręcz idealny do trenowania swoich umiejętności żeglarskich i zdobycia patentu. Jest to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich.
Kursy żeglarskie Mazury, ma w swojej ofercie wiele klubów jachtowych. Są to szkolenia przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych, każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Nauka składa się z części teoretycznej i praktycznej, obejmuje także wiązanie węzłów oraz bardzo często podstawy meteorologii, nawigacji i pierwszą pomoc. Prowadzi ją wykwalifikowana kadra instruktorska, składająca się z żeglarzy z wieloletnim doświadczeniem.

Egzamin na patent przeprowadza się najczęściej w macierzystym klubie kandydata, uprawnienia żeglarza jachtowego może otrzymać osoba, która ukończyła 14. rok życia. Wystawiony przez Polski Związek Żeglarstwa dokument uprawnia do sterowania jachtami o długości do 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych, w porze dziennej po pozostałych wodach morskich nie dalej niż dwie mile morskie od brzegu oraz po wodach śródlądowych bez ograniczeń. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie zdobywania żeglarskiego doświadczenia, które można bez problemów rozwijać w następnych latach. Choć cena samego kursu do najniższych nie należy – oscyluje w granicach około 1000 złotych, ostateczna wysokość kwoty zależy od wybranej szkoły – to jednak warto poczynić taką inwestycję, ponieważ gwarantuje ona przeżycie niesamowitej przygody i wykształcenie umiejętności, które są przydatne także w innych dziedzinach życia.

Żeglarstwo niesie za sobą niemalże same korzyści. Uczy przydatnych umiejętności: pracy w grupie, wytrwałości, radzenia sobie z niedogodnościami, szybkiego podejmowania decyzji. Wyrabia wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Ponadto pokazuje, w jaki sposób obcować z przyrodą i panować nad żywiołami, traktując je jednocześnie z szacunkiem. Jachting jest jedną z najpiękniejszych dyscyplin, wyobrazić może to sobie każdy, kto chociaż raz widział wschód słońca nad wodą. Wizja wschodzącego słońca pod łopoczącymi, wybranymi własnoręcznie żaglami, jest jeszcze bardziej kusząca.

Możesz również polubić…