Leasing dla firm – rodzaje, zalety i wady
Praktycznie każda firma, niezależnie czy już działająca, czy dopiero wchodząca na rynek, potrzebuje środków na wszystkie wymagane inwestycje. Do bieżącej działalności niezbędne im są maszyny, materiały, a nawet sprzęt biurowy lub komputerowy czy też samochody. Zazwyczaj na ich zakup zaciągane są kredyty w odpowiedniej wysokości, których spłacenie bywa czasami niezwykle trudne. Warto więc skorzystać z innego, bardziej atrakcyjnego rozwiązania, jakim niewątpliwie jest leasing dla firm, umożliwiający szybki rozwój prowadzonego biznesu.
Definiując pojęcie leasingu, można powiedzieć, że jest to dostarczenie osobie z niego korzystającej, nazywanej leasingobiorcą, jednej z wymienionych wyżej rzeczy przez leasingodawcę. Oczywiście jest to usługa odpłatna, a leasingobiorca zobowiązuje się do płacenia ściśle określonej kwoty, rozłożonej zazwyczaj na wygodne, miesięczne raty. Jest najlepsza forma finansowania inwestycji dla początkujących przedsiębiorców, a takie zobowiązanie nie stanowi też zbyt dużego obciążenia dla budżetu danej firmy.
Istnieje kilka odmian leasingu dla firm, których wybór warunkują konkretne potrzeby przedsiębiorcy. Bardzo często jest wybierany leasing operacyjny, polegający na wspomnianym już czasowym użytkowaniu przedmiotu przez leasingobiorcę. Taka umowa kończy się jednak przed zużyciem danego środka trwałego i nie zawiera opcji wykupu, chyba że zostanie ona zastrzeżona, ale będzie wymagała uiszczenia pewnej wcześniej ustalonej sumy. Największą jej zaletą jest to, iż miesięczne raty stanowią w całości koszt uzyskania przychodu, co wpływa korzystnie na wysokość płaconych podatków. Dużym udogodnieniem jest także stosunkowo krótki czas trwania umowy, nieprzekraczający najczęściej 2 lat. Równie często firmy decydują się na leasing finansowy, wyróżniający się przede wszystkim o wiele dłuższym czasem obowiązywania umowy, zazwyczaj sięgającym od 16 do nawet 60 miesięcy. Niestety wielu przedsiębiorców odstrasza od niego wyjątkowo wysoka opłata początkowa, polegająca na opłaceniu podatku VAT za cały przedmiot leasingu z góry. Mniejszą sumę można też wliczyć w koszty i jest nią jedynie część odsetkowa z raty leasingowej. Do zalet można z kolei zaliczyć automatycznie przejście na własność leasingobiorcy danego przedmiotu po zapłaceniu ostatniej raty. W obydwu przypadkach spłata rat odbywa się z bieżących dochodów firmy, co nie wpływa znacząco na utrzymanie jej płynności finansowej, a samo wzięcie leasingu wymaga mniej formalności niż kredyt bankowy.
Artykuł, który może Ciebie zainteresowac: