Ławki miejskie – sklep

Cechą charakterystyczną każdej powstałej ławki jest to, żeby była ona „ta ulubiona”. Nie kiedy mówi się, że „to była nasza ławka, na którą przychodziliśmy na przerwach szkolnych.” W serialu pt. „Rancho” byli wiejscy przyjaciele, który spotykali się jedynie na jednej ławce – pod sklepem. W jednym odcinku było pokazane jak w koło ustawili im więcej ławek, siedząc na nic stwierdzi, że jednak „tej” ławeczki nie zastąpi żadna inna.

Ławki stawia się w wielu miejscach: na przystankach,  w parkach lub nawet na osiedlach. Jeszcze do nie dawna były to proste, toporne konstrukcje z desek i metalu. Wraz z rozwojem elementów architektury, obecnie można zakupić nowocześnie wykonane i wyglądające ławki, które szczegółowo są opisane z jakiego materiału zostały wyprodukowane. Od tego właśnie, co zostało wykorzystane  do produkcji i długości, zależy cena ławki miejskiej.

Tanie ławki miejskie, jakie można kupić to ławki stalowe, pobierane bezpośrednio u producenta. Cena wtedy zbliżona jest do tych sugerowanych na znanym portalu aukcyjnym Allegro. Najtaniej jednak można kupić ławki parkowe, takie bez oparcia, wykonane z metalu lub stali. Atrakcyjnie cenowo przedstawiają się również ławki drewniane, żeliwne i aluminiowe.

Wykonanie ławki betonowej lub kamiennej często wiąże się w wykorzystaniem półfabrykatu zwanego żelbetonem. Odmienny wygląd mają najnowocześniejsze ławki, w których łączy się stal nierdzewną z drewnem. Cena zależy od stopnia ich wykończenia.

Czym kierować się przy wyborze ławki miejskiej?
Wybierając odpowiednią ławkę, oczywiście trzeba brać pod uwagę bezpieczeństwo ich użytkowania. Co prawda, w Polsce nie ma normy odnoszącej się do tych zastosować, ale stosuje się normy dotyczącej wyposażenia placu zabaw – PN – EN 1176. Ławki oznaczone tym numerem powinny być bezpieczne dla każdego użytkownika, od dziecka po dorosłego.

Możesz również polubić…