Kwas foliowy – czy tylko dla kobiet w ciąży jest tak bardzo istotny?
Kwas foliowy – czy tylko dla kobiet w ciąży jest tak bardzo istotny? Obalamy mit! Kwas foliowy, inaczej foliany czy też folacyna jest to niezwykle istotny element zrównoważonej diety każdego człowieka. Choćby z licznych reklam telewizyjnych czy też kolorowych czasopism możemy błędnie wywnioskować, że kwas foliowy przeznaczony jest praktycznie tylko i wyłącznie dla kobiet w ciąży. Owszem, również, ale nie tylko. Każdy z nas go potrzebuje, a kobiety w ciąży mają po prostu zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Sprawdźmy wspólnie za co odpowiada kwas foliowy, jakie pełni funkcje w organizmie każdego człowieka i kto jest narażony na jego niedobór.
Folacyna jest nadzwyczaj istotna dla naszego układu krwionośnego, bowiem bierze udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych. Zbyt mała dawka kwasu foliowego w naszym organizmie może przyczynić się do powstania poważnej choroby zwanej niedokrwistością megaloblastyczną, która z kolei może wywołać poważne schorzenia sercowo-naczyniowe. Jednak najbardziej znaną funkcją folacyny jest utrzymywanie w dobrej kondycji naszego układu nerwowego. Kwas foliowy odgrywa ogromną rolę w tworzeniu całego układu nerwowego u płodu, dlatego też kobiety w ciąży najczęściej stosują tę ważną suplementację. Również większość lekarzy ginekologów oraz dietetyków zaleca jej stosowanie kobietom ciężarnym.
Kolejnym istotnym zagadnieniem jest fakt, że omawiany pierwiastek bierze udział w przemianie fosfolipidów i syntezie kwasów nukleinowych. Jego niedobór spowodować może również nieprzyjemne i dość częste biegunki oraz zapalenie języka. O tym wie niewielu z nas, również diagnozy lekarzy są w tym względzie dość często nietrafne. Bowiem niewielu z nich przy długotrwałych biegunkach pacjenta weźmie pod uwagę czynnik jakim jest niedobór kwasu foliowego.
Jakie grupy społeczeństwa narażone są na niedobór folacyny?Niedobór kwasu foliowego występuje najczęściej wśród ciężarnych, kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną, u osób nadużywających alkoholu oraz u osób powyżej 75. roku życia.