Księgowość, czyli jak się za nią zabrać

rachunKsięgowość to coś, co na początku przeraża każdą osobę myślącą o założeniu firmy, a już szczególnie humanistów, którzy często bledną na samą myśl o kontakcie z cyferkami. Jednak czy księgowość jest aż tak straszna jak ją opisują niektórzy? Absolutnie nie. Owszem, na początku wszystko może się wydawać niezrozumiałe i zawiłe, ale tak naprawdę księgowość małych firm nie jest wcale aż tak skomplikowana – właściwie opiera się na skrupulatności. Większe firmy wymagają oczywiście więcej pracy, ponieważ mają więcej wszelkiego rodzaju dokumentów.
W trakcie zakładania firmy każdy właściciel musi podjąć decyzję odnośnie tego w jaki sposób chce prowadzić swoją księgowość i w zależności od tego czy czuje się na siłach może poprowadzić ją sam, zlecić jej prowadzenie zewnętrznej firmie lub zdecydować się na zatrudnienie własnego księgowego. Która opcja jest lepsza? Naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie – księgowość dla firm stanowi kwestię indywidualną, uzależnioną dodatkowo od takich czynników jak specyfika przedsiębiorstwa, jego dziedzina, sposób sprzedaży, sposób rozliczania się itd.
Pierwszą opcją jest oczywiście samodzielne zajmowanie się księgowością– prowadzenie księgi przychodów i rozchodów nie jest trudne do opanowania i z czasem staje się czynnością niemal automatyczną. Podobnie sprawa wygląda z wypełnianiem deklaracji podatkowych. Można się przy tym wspomóc jednym z dostępnych na rynku programów.
Drugą z opcji jest powierzenie finansów firmy w ręce profesjonalisty – można w tym celu zatrudnić księgowego na etat, co pozwoli mieć go zawsze pod ręką, by móc wypytać o jakieś niejasności, niestety koszt utrzymania pracownika na etacie jest spory. Drugim sposobem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego – księgowość dla firm to ich główna specjalność, stąd też świadomość, że wszystko jest w rękach osób, które się na tym znają. Opcja ta na pewno jest droższa od samodzielnego zajmowania się finansami, ale tańsza od pracownika etatowego, gdyż w tym przypadku płacimy za konkretną usługę.

Możesz również polubić…