Katowice – notariusz i sprawa spadkowa

Sprawy spadkowe zwykle nie są niczym przyjemnym. Dotyczą przejmowania na własność majątku zmarłej osoby, która zazwyczaj była nam bardzo bliska. Nie jest to nic przyjemnego, ale sprawę tą załatwić trzeba. Inaczej majątek naszego bliskiego pozostanie w zawieszeniu i nikt nie będzie mógł nim rozporządzać, a więc na przykład przerejestrować samochodu, który posiadał ani zawrzeć nowej umowy ubezpieczeniowej.

Sprawę spadkową przeprowadzać można na dwa sposoby. Pierwszy to sąd, a drugi to kancelaria notarialna. W przypadku jeśli jesteśmy jedynym spadkobiercą, to załatwienie sprawy przez sąd wydaje się lepszym wyjściem, ponieważ jest o wiele tańsze. Niestety, gdy spadkobierców jest kilku, to robi się już problem. Otóż trzeba wtedy przeprowadzić nie tylko sprawę o przyjęcie spadku, ale również dział spadku, bo już jest bardzo kosztowne, a także trwa bardzo długo. Wtedy o wiele bardziej opłaca się pójść do notariusza, zwłaszcza że czas oczekiwania jest w tym przypadku sporo krótszy. Czekanie na sprawę w sądzie może przedłużyć się nawet do ponad pół roku, zwłaszcza w tak dużym mieście jak Katowice. Notariusz ma pełne możliwości by doprowadzić sprawę do końca na jednym spotkaniu, natomiast w sądzie w przypadku jakichś wątpliwości bądź braku zgody pomiędzy spadkobiercami, wszystko może się ciągnąć nawet latami. Jeżeli u notariusza stwierdzony zostanie na przykład brak jakiegoś ważnego dokumentu, termin na kolejne stawienie się będzie wyznaczony nawet za kilka dni, natomiast w sądzie oznaczałoby to kolejne miesiące oczekiwania.

Opłata za sprawę spadkową z wieloma spadkobiercami, a więc z koniecznością przeprowadzenia działu spadku, jest podobna zarówno w sądzie jak i u notariusza. Dlatego w tym przypadku bardziej opłaca się jednak odwiedzić kancelarię notarialną, ponieważ czas to też pieniądz, a tutaj sporo go zaoszczędzimy. Nie oznacza to, że każda kancelaria umówi nas na termin sprawy już za kilka dni, czasem trzeba będzie nieco poczekać, zależnie od tego jak bardzo notariusz są zajęci. Jednak mamy do dyspozycji całe mnóstwo innych kancelarii i biur, zwłaszcza takich miastach jak Katowice Notariusz, który będzie nas przyjmował pobiera opłatę na miejscu i należy zapamiętać, że nie ma specjalnie sensu się targować. Kwoty są z góry narzucone, a sporą część z nich biuro i tak odprowadza do budżetu państwa, dlatego niemal wszędzie pytając o ceny usłyszymy podobną odpowiedź. Niewielkie różnice mogą wynikać jedynie z prowizji pobieranej na utrzymanie samego biura notarialnego, oraz na wynagrodzenie dla notariusza.

 

Na podobny temat przeczytasz także na: http://www.burohappold.pl/gdzie-przyjmuje-dobry-notariusz-katowice/

Możesz również polubić…