Jaką formę zakupu samochodu wybrać?

rrtDecydując się na zakup samochodu, należy rozważyć formę finansowania na którą chcemy się zdecydować. Nie posiadając wystarczającej sumy, możemy rozważać dwie opcje – różnego rodzaju kredyty samochodowe oraz leasing. Każda z tych form posiada pewne plusy i minusy, które należy przemyśleć pod kątem naszej sytuacji finansowej oraz zawodowej.
Kredyt
Kredyty samochodowe należą do kredytów celowych, są wiec najczęściej mocno skonkretyzowane i uzależnione od wielu zmiennych, takich jak rodzaj pojazdu, rocznika, okresu kredytowania, oprocentowania, waluty czy wreszcie od tego czy chcemy kupić samochód nowy czy używany. W zależności od instytucji udzielającej kredytu możemy być poproszeni o zaświadczenie o dochodach lub wpłatę własną albo też udzielony zostanie nam kredyt bez żadnych tego rodzaju formalności. W obu jednak przypadkach kredytodawca zapewni sobie zabezpieczenie finansowe na wypadek, gdyby kredytobiorca nie wywiązał się ze spłaty. Rodzaje takich zabezpieczeń są bardzo różne – od zestawu rejestrowego czy przewłaszczenie, aż po cesję z praw polisy AC.
Główną zaletą kredytów samochodowych jest z całą pewnością stosunkowo niski koszt – część banków ma zawarte umowy z firmami samochodowymi, dlatego nie obciąża kredytobiorców nadmiernymi kosztami. Kolejną zaletą jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu – raty nie są stałe, można spłatę przyspieszyć, a w razie konieczności zawiesić na jakiś czas. Jeśli chodzi o wady, to główną z nich jest zabezpieczenie kredytu, które bardzo często jest niekorzystne dla osoby podejmującej zobowiązanie.
Leasing
Zdecydowaną zaletą leasingu jest to, że nie trzeba angażować żadnych środków własnych. Kolejnym plusem są stałe opłaty leasingowe oraz to, że leasingodawca pokrywa wszelkie opłaty związane z naprawami i serwisem. Biorąc samochód w leasingu można też obniżyć podstawę opodatkowania, co nie jest możliwe przy kredytach samochodowych. Jeśli chodzi o wady leasingu, to główną z nich jest minimalna kwota leasingu, która wynosi 50 tysięcy złotych oraz fakt, że samochód w leasingu można nabyć tylko na fakturę wat.

Możesz również polubić…