Jak znaleźć dobrego psychiatrę w Warszawie?

Istnieje szereg sytuacji życiowych, które wymagają od człowieka nadzwyczajnego wkładu emocjonalnego. Kosztują tak wiele nerwów i stresu, że trudno poradzić sobie z nadmiarem tych odczuć. Przewlekłe, negatywne emocje mogą natomiast wprowadzać w poważniejsze stany depresyjne, nerwicowe, lękowe. Wszystkie one wyraźnie obniżają poziom funkcjonowania, dlatego czasem warto zdecydować się na pomoc specjalisty, by odzyskać dawną radość życia.

Kiedy warto pomyśleć o pomocy psychiatrycznej?
Większość osób kojarzy psychiatrę jedynie z leczeniem chorób i poważnych, wrodzonych zaburzeń natury psychicznej. Takie podejście jest jednak błędne. Wśród kompetencji specjalistów z zakresu psychiatrii, należy bowiem wymienić również te związane z lżejszymi, nabytymi zaburzeniami, jakie mogą spotkać każdego człowieka, wskutek przeżywania trudniejszych okresów w życiu, żałoby czy traumy. Psychiatra może być doskonałą alternatywą dla psychologa w sytuacjach, w których sama psychoterapia nie jest wystarczająca, a do poprawy samopoczucia wymagane jest wprowadzenie farmakoterapii. Psychiatra, jako lekarz medycyny, ma prawo przepisywać leki, a także wystawiać skierowania oraz zwolnienia związane ze stanem zdrowia psychicznego.

Jak znaleźć dobrego psychiatrę?
Szukając specjalisty, najlepiej jest kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami:
– ofertą
– doświadczeniem
– lokalizacją
– rekomendacjami
Warto sprawdzić, czy dany lekarz miał już styczność z takim problemem, na jaki samemu się cierpi. Należy pamiętać, że niektórzy fachowcy wyspecjalizowani są głównie w terapii uzależnień, inni lepiej odnajdują się w terapii schizofrenii lub zaburzeń lękowych itp. Lokalizacja jest natomiast istotna, ponieważ trzeba pamiętać, że jednorazowa wizyta nie może poprawić stanu zdrowia. Dla komfortu regularnych konsultacji, dobrze jest więc, by gabinet znajdował się względnie blisko miejsca zamieszkania pacjenta. Jeśli ma to być placówka w dużej miejscowości, np. lekarz psychiatra w Warszawie, to warto zwrócić uwagę na to, czy jego gabinet jest dobrze skomunikowany z najważniejszymi punktami miasta. Oczywiście, warto wiedzieć, jak usługi danego lekarza oceniają jego dotychczasowi pacjenci. Aby poznać ich opinie, można poszukać ich w sieci. W internecie bez problemu znajdzie się strony z rankingami lekarzy oraz indywidualnymi opiniami osób, które się u nich leczyły. Pozwala to przekonać się, czy dany specjalista zajmuje się leczeniem dokładnie takich dolegliwości, o jakie chodzi konkretnej osobie, a także jakie są metody oraz standardy jego pracy.

Możesz również polubić…