Jak obrabiać beton?

Beton uznawany jest przez specjalistów za jeden ze zdecydowanie najtwardszych i najwytrzymalszych materiałów budowlanych. Właściwości te pozwalają tworzyć solidne konstrukcje, jednak bywają również problematyczne. Niezwykle trudna jest bowiem obróbka betonu. Wiercenie w betonie, czy też cięcie na kawałki płyt betonowych to trudne zadanie. Jak można to zrobić? Jakich urządzeń należy użyć, aby sprawnie i bezpiecznie wykonać obróbkę betonu?

Młotowiertarka do betonu

Należy zdać sobie sprawę, że beton jest materiałem twardszym od wszystkich, z którymi na co dzień maja styczność budowlańcy-amatorzy. Dlatego też sprzęt wykorzystywany do większości budowlanych prac domowych lub warsztatowych, w przypadku betonu okazuje się zwykle bezużyteczny. Nie sposób wywiercić dziurę w betonie przy użyciu tradycyjnej wiertarki. Co więcej, nawet wiertarka udarowa okazuje się niewystarczająca. Nie warto nawet podejmować prób użycia tego rodzaju sprzętu, gdyż byłoby to niebezpieczne dla człowieka, jak i dla sprzętu.

Sprawne wywiercenie dziury w betonie wymaga użycia tzw. młotowiertarki z udarem pneumatycznym. Jest to urządzenie, które z p\ozoru przypomina tradycyjną wiertarkę. Jednakże, podczas pracy młotowiertarka wykorzystuje nie tylko moc kręcącego się wiertła, ale również wykonuje regularne ruchy tył-przód. Pozwala to uzyskać moc odpowiednią do tego, aby przewiercić nawet tak twardy materiał, jak beton.

Wiertła do betonu

Skuteczne wiercenie w betonie wymaga użycia odpowiednich wierteł. Najczęściej poleca się wiertła koronowe. Cechują się one dużą twardością i wytrzymałością, co w tym przypadku jest szczególnie ważne. Swoje właściwości wiertła koronowe zawdzięczają głównie elementom diamentowym.

Jak wykonać cięcie betonu

Cięcie betonu jest czynnością jeszcze trudniejszą niż wiercenie w nim otworów. Potrzebny jest do tego także specjalny sprzęt. Nie obędzie się również bez umiejętności i doświadczenia. Nie będąc pewnym, iż jest się w stanie bezpiecznie pociąć płytę betonową lepiej zlecić tę czynność fachowcom.

Wykonanie cięcia betonu wymaga zaopatrzenia się w przecinarkę. Obecnie na rynku jest wiele przecinarek spalinowych jak i elektrycznych. Bardziej istotna od rodzaju zasilania jest jednak jakość samej przecinarki. Warto wybierać urządzenia, które podobnie, jak wiertła do betonu, wyposażone są w elementy diamentowe.

Ostrożność przy obróbce betonu

Zarówno wiercenie w betonie, jak i jego cięcie wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Konieczne jest wyposażenie się w kombinezon oraz okulary ochronne. Odłamki betonu, czy też iskry powstające przy starciu urządzenia z twardym materiałem mogą uszkodzić wzrok lub poparzyć skórę. Ponadto, niezbędne są również słuchawki wyciszające. Oba wymienione urządzenia, tj. młotowiertarka i przecinarka, wytwarzają hałas mogący uszkodzić słuch.

Warto zauważyć, że obecnie obróbka betonu jest coraz łatwiejsza. Urządzenia są bowiem coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Ponadto, nowoczesny beton, produkowany np. przez firmę Górażdże, jest mniej oporny, nie tracąc przy tym swoich najlepszych właściwości.

Możesz również polubić…