Informatyka a logistyka magazynowa

transportZa granicą logistyka magazynowa jest bardzo dobrze rozwinięta. W Polsce dopiero zaczyna się rozwijać. Ważnym elementem logistyki magazynowej, jak również ogromnym ułatwieniem dla firmy są systemy informatyczne zarządzające całą firmą. Takie systemy informatyczne mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania logistyki magazynowej. Dzięki systemom informatycznym informacje pomiędzy poszczególnymi działami w firmie, rozprzestrzeniają się w bardzo szybki sposób. W efekcie proces kupna, sprzedaży, jak również realizacji zamówienia przebiega w bardzo krótkim czasie.

W momencie kiedy klient zamówi jakiś produkt, sprzedawca wprowadza swoje zamówienie do systemu informatycznego. System informatyczny sprawdza, w jakim najbliżej znajdującym się magazynie możemy dostać taki produkt. Do takiego najbliżej znajdującego się magazynu dociera informacja o konieczności realizacji zamówienia i dostawy. Zaraz po otrzymaniu takiej informacji dział magazynowy przygotowuje określony produkt do dostarczenia go klientowi. Jeżeli firma nie posiadałaby systemu informatycznego, to zanim sprzedawca obdzwoniłby wszystkie możliwe magazyny i sprawdził, w którym znajduje się odpowiedni produkt, to minęłoby bardzo dużo czasu. Dlatego też systemy informatyczne wpływają przede wszystkim na szybkość przekazywanych informacji. Oprócz tego systemy informatyczne mają ogromne znaczenie w przekazywaniu informacji pomiędzy działem produkcji i działem magazynowania.

W momencie kiedy w jednym magazynie jest nadwyżka produktów, to system informatyczny wysyła taką informacje do działu produkcji. Dział produkcji zmniejsza wtedy ilość produkowanych produktów, albo zwyczajnie wysyła je do innego magazynu, w którym są jeszcze wolne miejsca. Jeżeli informacje takie nie byłyby przekazywane poprzez system informatyczny, to z pewnością byłoby wiele pomyłek i niepotrzebnych dostaw produktów. W efekcie produkty przechowywane w nieprawidłowy sposób, z powodu braku miejsca w określonym magazynie, uległy by zniszczeniu.

Źródło – http://www.deltatrans.pl/pl/16,Logistyka-Kontraktowa

Możesz również polubić…