Dywan sztuczny czy naturalny – trudny wybór

Wybierając dywan często stawiamy znak zapytania dotyczący jego rodzaju. Czy powinniśmy wybrać dywan naturalny czy syntetyczny. Bez wątpliwości jest fakt, że każdy z nich posiada swoje plusy i minusy. Dywany naturalnego zrobione są z wełny, jedwabiu, bawełny i juty.
Dywany syntetyczne z kolei to dywany polipropylenowe, dywany typu heat – seat, dywany fryzowane, poliamidowe, poliestrowe, akrylowe oraz dywany wiskozowe. Na rynku znajdziemy również dywany, które łączą w sobie materiał syntetyczny oraz naturalny. Może to jest najlepszym rozwiązaniem? Sprawdźmy wspólnie.
Dywany wełniane cechują się bardzo wysoką jakością. Jedwabne z kolei są bardzo lekkie i są polecane dla alergików. Warto wiedzieć, że jeżeli chodzi o dywany naturalne, tylko te jedwabne polecane są alergikom. Ponadto są one uważane za jedne z najpiękniejszych i miłych w dotyku. Dywany bawełniane są odrobinę mniej trwałe niż dwa wymienione poprzednio. Natomiast jutę najczęściej wykorzystuje się do wyrobu mat.
Dywany polipropylenowe cechują się wysoką odpornością. Możemy użytkować je wiele lat, a one i tak nie stracą swojego wyglądu. Jednak sam fakt, że są sztuczne, część osób po prostu odstrasza. Czy słusznie? Niekoniecznie. Bowiem wysokiej jakości materiały syntetyczne spełnią funkcje dywanu w sposób doskonały. Ale o tym trzeba przekonać się na własnej skórze. Albo na własnych stopach, jak to mówią niektórzy z nas.
Z kolei dywany poliestrowe są nadzwyczaj miękkie w dotyku, a dywany typu heat-seat łudząco przypominają wełnę. Są bardzo odporne i nie tracą kolorów, co niestety ma miejsce w przypadku dywanów z tkanin naturalnych. Bardzo często wybieramy dywany akrylowe, które swoim wyglądem przypominają te naturalne, ale ich trwałość jest znacznie większa.
Na rynku możemy spotkać również dywany mieszane, nawet z domieszką złota czy srebra. Różnorodność wyboru sprawia, że jest on bardzo trudny.

Więcej informacji:
http://www.naszanauka.pl/wlasciwosci-dywanow-co-to-jest-i-jak-je-rozpoznac/
http://www.agencjaart.pl/czyszczenie-dywanow-fakty-i-mity/

Możesz również polubić…