Czy ból w płucach może być objawem POChP?

Choć choroby płuc są obecnie jednymi z najczęstszych dolegliwości, okazuje się, że wiele osób w dalszym ciągu bagatelizuje ich objawy. Dlaczego? Niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Wszak to oczywiste, że choroby płucne nie wyleczą się same! I właśnie dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym przedstawimy najczęstsze objawy POChP i podpowiemy, czy jednym z nich może być ból w płucach. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tematyką Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Z nami poszerzysz swoją wiedzę i uzyskasz cenne informacje, które pochodzą wyłącznie z rzetelnych źródeł. Serdecznie zapraszamy do lektury!

POChP – Czym jest omawiana przez nas choroba?

Zacznijmy jednak od początku, a więc od szczegółowego przedstawienia omawianej przez nas jednostki chorobowej. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc budzi bowiem wiele wątpliwości!

POChP – Przewlekła choroba płucna charakteryzująca się obturacją, czyli, innymi słowy, zwężeniem oskrzeli oraz górnych dróg oddechowych.

Jak widzisz definicja Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc wcale nie jest skomplikowana, a jedyne pojęcie, które budziło w niej wątpliwość, także jest dość proste. Obturacja jest bowiem powszechnie używanym terminem medycznym, którego znaczenie warto znać. Czy jednak może ona wywoływać ból w płucach? Jeśli jesteś zainteresowany POChP w nieco szerszym spektrum, koniecznie odwiedź stronę https://oddychajmy.pl/. Znajdziesz tam nie tylko wiele przydatnych informacji, ale także liczne badania i statystyki, które mogą stać się doskonałym fundamentem do pozyskiwania dalszej wiedzy.

POChP – Lista najczęstszych przyczyn zgonów

Zanim przejdziemy do nieco bardziej praktycznej części tekstu, skupmy się jeszcze na moment na teorii. Warto bowiem podkreślić, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie jest niegroźnym schorzeniem, a poważną i ciężką chorobą, która stanowi realne zagrożenie. Okazuje się bowiem, że omawiana przez nas dolegliwość zajmuje czwarte miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów! Zaskoczony? W takim razie kolejna informacja z pewnością zszokuje Cię jeszcze bardziej: w latach dziewięćdziesiątych, czyli zaledwie trzydzieści lat temu, POChP znajdowało się na pozycji szóstej. Nie da się ukryć, że gwałtowny wzrost liczby przypadków cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc może niepokoić.

Symptomy POChP, na które warto zwrócić uwagę

Zarówno POChP, jak i każda inna choroba płucna, charakteryzuje się szeregiem specyficznych objawów. Czy jednak należy do nich ból w płucach? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najczęstszych symptomów POChP, na które warto zwrócić uwagę:

  • Duszność – To nierzadko efekt systematycznych napadów kaszlu, które w przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc występują o określonej porze dnia (na przykład wieczorem). Zdarza się jednak, że duszności atakują pacjentów cierpiących na POChP również podczas zwykłych, codziennych czynności, takich jak jedzenie i picie.
  • Wydzielina – Fachowo nazywana plwociną, może wystąpić już na początku pojawienia się Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. To nic innego, jak flegma, zawierająca w sobie przede wszystkim ślinę i resztki pokarmu, ale także komórki złuszczonego nabłonka oraz, czasami, krew, ropę i drobnoustroje chorobotwórcze.
  • Kiepska kondycja – Nie ulega wątpliwości, że obturacja znacząco wpływa na tolerancję wysiłku. Wszak zwężenie oskrzeli i górnych dróg oddechowych powoduje, że powietrze transportowane w organizmie nie posiada wystarczającej objętości. Efektem jest zbyt mała ilość powietrza w płucach, a więc nic innego, jak popularna zadyszka.

Wskazane powyżej symptomy to wyłącznie przykłady. Jak widzisz nie pojawił się wśród nich ból w płucach – powszechnie uznaje się bowiem, że może być on efektem zupełnie innych chorób. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Ból w płucach – Podsumowanie

Jak widzisz Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może być naprawdę przykrym efektem złego trybu życia. Wśród jej najczęstszych „czynników zapalnych” wymienia się bowiem palenie papierosów, pracę w środowisku pyłowym, smog, zanieczyszczenia przemysłowe i komunikacyjne oraz predyspozycje indywidualne.

W tym artykule w szczegółowy sposób przedstawiliśmy Ci Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc i wskazaliśmy, czy ból w płucach może być jej objawem. Wyjaśniliśmy również skąd bierze się POChP, co oznacza słowo „obturacja” i jakie mogą być symptomy omawianej przez nas choroby. Jeśli zatem wiesz, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie, czym prędzej zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego i poinformuj go o swoich przypuszczeniach. Pamiętaj, że wskazana przez nas jednostka chorobowa jest nieuleczalna, a jej szybkie wykrycie umożliwia wdrożenie leczenia objawowego, które, w większości przypadków, cechuje się dużą efektywnością.

Bądź świadomy i dbaj o swoje zdrowie. Jeszcze dziś odwiedź wskazaną powyżej stronę i zweryfikuj swoją wiedzę o POChP!  

Możesz również polubić…