Budownictwo industrialne?

budowaMogłoby się wydawać, że wymarzony dom czy mieszkanie zawsze jest schludne, nowe i idealne w każdym calu. I niektórzy zapewne takie właśnie mają zdanie, coraz więcej jest jednak takich osób, które swój ideał mieszkaniowy widzą inaczej.
Ostatnie lata przyniosły do Polski modę na lofty – choć z angielskiego słowo loft oznacza tyle, co poddasze czy górne piętro, tak naprawdę mianem loftu określa się szeroko pojęte mieszkania industrialne. Co charakteryzuje budownictwo w stylu loftowym? Z całą pewnością są to obiekty duże i wysokie, często z oknami rozciągającymi się od podłogi aż po sufit. Nierzadko porzuca się w nich koncepcję ścianek działowych, pozostawiając zamiast tego jedną, otwartą przestrzeń, dzięki czemu mają charakter otwarty, co tylko podkreśla ich ogrom, wypełniając wnętrze światłem, które zalewa całość.
Kiedyś dla biednych, dziś dla bogatych
Pierwsze lofty wywodzą się z Londynu, gdzie biedna ludność zaadaptowała na mieszkania opuszczone magazyny. Z czasem, w latach 60. XX wieku zaczęli je wynajmować artyści – to właśnie w ten sposób powstały tak popularne dzisiaj bohemy w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku (m.in. słynna dzielnica SOHO). Niegdyś traktowane jako mieszkania o najgorszym standardzie, dzisiaj są warte miliony i pożądane przez najwyższe warstwy społeczne. Do Polski moda na budownictwo tego typu dotarła stosunkowo niedawno i od razu padła na podatny grunt, co wcale nie powinno dziwić, w końcu w Polsce istnieje całkiem sporo opustoszałych budynków po zlikwidowanych fabrykach czy zakładach. Na Śląsku od razu zaczęto przerabiać budynki pokopalniane, w Łodzi w ten sam sposób potraktowano budynki pofabryczne.
Adaptacja obiektów postindustrialnych na cele mieszkaniowe do tanich nie należy (szacuje się, że przebudowa takich budynków jest o prawie 30% droższa niż standardowe budownictwo mieszkaniowe, mimo, że na pierwszy rzut oka obiekty wydają się być w stanie surowym zamkniętych) i wymaga trochę pozwoleń i ekspertyz, nie zmienia to faktu, że gotowe lofty naprawdę robią wrażenie – nic więc dziwnego, że cieszą się taką popularnością w środowisku artystycznym.

Źródło – Hadex.com.pl – materiały budowlane

Możesz również polubić…