Zarządzaj skutecznie firmą i czasem

szDosyć powszechne jest przekonanie o tym, że własna działalność oznacza w rezultacie elastyczne godziny pracy i brak zwierzchników – wydawać by się mogło, że to same plusy. W dodatku efekty pracy idą na nasz rachunek, zamiast do cudzej kieszeni. Niestety, prawda wygląda najczęściej zupełnie inaczej – prowadzenie własnej firmy to ogrom zadań nad którymi trzeba czuwać i jeszcze więcej formalności. A przecież trzeba jeszcze trzymać rękę na pulsie i to praktycznie cały czas – w tym momencie pryska złudne przeświadczenie o elastycznym czasie pracy. Nagle okazuje się, że posiadasz własną działalność i nie masz czasu na nic innego – to niebezpieczny stan, bo przez niego oddalasz się od swojej rodziny i przyjaciół, a nic nie jest tego warte.

Co zrobić, żeby nie skończyć samotnie z firmą pochłaniającą cały czas? Tak naprawdę chodzi o dobre zarządzanie firmą, to właśnie to czego ci w tej chwili brakuje. Przede wszystkim należałoby określić najważniejsze cele, które jako firma chcesz osiągnąć – warto od razu spisać sobie cele krótko i długoterminowe. Następnym krokiem jest rozważenie tego, w jaki sposób możesz te cele osiągnąć – przygotuj sobie plan krok po kroku, wypisz co musisz poprawić, na co zwrócić uwagę itd. I przede wszystkim ustal procedury – dobre zarządzanie firmą polega tak naprawdę na umiejętnym zlecaniu obowiązków i ułatwianiu sobie wszystkiego.
Zamiast robić wszystko sam, zaufaj pracownikom –  opisz wszystkie procesy i nie marnuj czasu na coś, czego nie musisz wykonywać osobiście. To samo dotyczy działań, które możesz komuś zlecić – jeśli nie jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, o wiele rozsądniej jest to komuś zlecić zamiast się tego uczyć (chyba, że jest to coś, co przyda ci się w przyszłości). Oczywiście pewne procedury mogą nie działać od razu, ale stale je ulepszając jesteś w stanie zaoszczędzić na tym wiele czasu i energii. Kolejnym krokiem usprawniającym zarządzanie firmą jest bieżące ustalanie priorytetów – dzięki temu będziesz wiedział, co możesz przesunąć w czasie, a co jest naprawdę ważne i trzeba to zrobić już teraz.

Sprawdź niezawodny system klasy ERP w BPSC

Możesz również polubić…