Winda idealna, czyli jaka?

O tym jaka winda jest najlepsza można mówić i mówić i pewnie nigdy wszyscy się co do tego nie zgodzą. Nie ulega jednak wątpliwości, że ze wszystkich możliwości dwa typy windy są na chwilę obecną najpopularniejsze i choć w wielu względach są do siebie podobne, posiadają też cały szereg cech, który sprawia, że jedne pasują w miejscu A, a drugie będą o wiele lepsze w miejscu B. Należy tylko zapoznać się z ich parametrami i od razu stanie się jasne, że żaden z obu typów nie jest idealny i uniwersalny.
Winda hydrauliczna a elektryczna
Hydraulika siłowa to dział, w skład którego wchodzą między innymi układy hydrauliczne, których celem jest takie przekazanie energii w ramach układu zamkniętego, by wywołać określone działanie – dzieje się tak dlatego, że ciecz hydrauliczna przepływa w sposób kontrolowany przez dany układ, wywołując pożądane reakcje, a wiec tworząc siłę. Jeden z takich zespołów hydraulicznych jest odpowiedzialny za działanie windy. Płyn roboczy jest tłoczony pod wpływem ciśnienia, co wprawia w ruch silnik – w ten sposób winda przemieszcza się do góry. Zjazd windy w dół odbywa się przy udziale siły ciężkości, bez pobierania energii elektrycznej z silnika – silnik oraz pompa znajdują się w zbiorniku wypełnionym płynem roboczym, który w momencie gdy winda idzie do góry, przemieszcza się do tłoków, natomiast gdy winda opada w dół, wraca do zbiornika.
Windy oparte na dźwigach hydraulicznych charakteryzują się niższą od wind elektrycznych ceną, cichą praca i małą awaryjnością – dzięki temu są często stosowane w budynkach mieszkalnych. Kolejną zaletą jest to, że w przypadku awarii, winda samoistnie zjeżdża w dół i otwiera drzwi, nie ma więc ryzyka, że pasażerowie utkną gdzieś w szybie między piętrami i nie będą się mogli wydostać. Windy hydrauliczne są też jednak nieco wolniejsze od wind elektrycznych, dłużej też trzeba na nie czekać – ma to związek z tym, że olej, który jest tłoczony do silnika jest zimny i trochę trwa zanim się rozgrzeje. Tak naprawdę jednak prędkość poruszania się windy jest uzależniona od wysokości budynku oraz natężenia jego ruchu – windy hydrauliczne idealnie sprawdzają się w budynkach o zaledwie kilku kondygnacjach, tym bardziej, że w takich miejscach również udźwig nie jest zbyt wielki.
Winda elektryczna charakteryzuje się głownie tym, że jest szybsza i lepiej nadaje się do budynków wielokondygnacyjnych, za to nie opłaca się jej instalować w budynkach o zaledwie kilku piętrach, gdzie koszty jej eksploatacji będą zbyt duże.

Autor : HYDROMECH SA – hydraulika siłowa

Możesz również polubić…