Solidny dom z prefabrykatów?

123Niegdyś budowa domu wiązała się z kilkumiesięczną budową, przy której w dodatku trzeba było cały czas czuwać, żeby mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Również środki przeznaczone na budowę były ogromne – miał na to wpływ między innymi długi czas budowy, kiedy trzeba było opłacić pracujących przy budowie robotników oraz fakt, że budowane domu były murowane. Dzisiaj coraz częściej bierze się pod uwagę również inne materiały i techniki konstrukcyjne, choć duża część Polaków nie jest jeszcze co do tego przekonana.
Prefabrykaty
Do prefabrykatów, czyli półproduktów zaliczamy wszystkie elementy budowlane lub konstrukcyjne – zwykle są one zbliżone do pożądanych przez nas parametrów lub wymagają niewielkiej obróbki. Dzięki temu natomiast, że są produkowane taśmowo, charakteryzuje je duża dostępność i łatwa produkcja. Budownictwo prefabrykowane dawno już stało się na świecie normą – budowane są domy z takich materiałów jak drewno, płyty PCV, materiały drewnopodobne czy beton. Również w Polsce powstaje coraz więcej firm, zajmujących się docelowo budową takich domów. Firmy takie najczęściej oprócz produkcji prefabrykatów, oferują też od razu montaż oraz projekt domu – przy projekcie i wykonaniu uwzględniane są takie elementy jak rury czy kanały do poprowadzenia instalacji elektrycznej.
Solidność
Najwięcej obaw odnośnie takiego typu budownictwa budzi jego wytrzymałość – sceptycy przekonują, że w naszym klimacie domy poskładane z gotowych elementów nie zdadzą egzaminu – wskazują najczęściej na ciężkie zimy z grubymi pokrywami śniegu i upały latem. Producenci domów z prefabrykatów przekonują natomiast, że te są jak najlepiej przystosowane do naszej strefy klimatycznej, co więcej posiadają niski współczynnik przenikania ciepła, co sprawia, że nie dosyć, że takie dom są komfortowe w użytkowaniu, to jeszcze przy tym energooszczędne. Bardzo często firmy budowlane, zajmujące się stawianiem takich domów, dają dwudziestopięcioletnią gwarancje na całą konstrukcję.

Źródło – Impregnat do betonu

Możesz również polubić…