Remonty łazienek, czyli najdroższych pomieszczeń

Łazienki to zawsze największy wydatek, niezależnie od tego jakich są rozmiarów – a już urządzając łazienkę od podstaw należy się liczyć ze znacznymi kosztami. Remonty łazienek w starym budownictwie wiążą się najczęściej z wymianą całej instalacji wodociągowej – wszystkie rury, odpływy, połączenia itp., a w łazienkach jest tego sporo, przecież zarówno wannę czy prysznic, jak i umywalkę oraz toaletę należy podłączyć do odpowiedniego odpływu. A to dopiero początek kosztów – trzeba kupić odpowiednie sanitariaty, zabezpieczyć podłogę i ściany przed wilgocią – w końcu wilgotność powietrza w łazience osiąga wysoki poziom, a to może mieć wpływ na nasze ściany.
Jeśli chodzi o sanitariaty, to pierwszą rzeczą o której musimy pomyśleć zamierając się do remontowania łazienki jest jej układ. Warto już na samym początku wziąć kartkę i ołówek i rozrysować sobie co gdzie ma stać – tutaj też od razu pojawią się kolejne dylematy w rodzaju tych co jest lepsze – prysznic czy wanna albo czy lepiej zakupić umywalkę podwieszaną czy taką zamontowaną w szafce. To wszystko kwestia gustu i poniekąd też wielkości łazienki. Przy wstępnym planowaniu koniecznie trzeba też przemyśleć takie aspekty jak podgrzewana podłoga czy prysznic bez brodzika – należy o takich rzeczach poinformować wykonawców, gdyż wymaga to odpowiedniego przygotowania podłoża.
Jak już ustaliliśmy, remonty łazienek są drogie, warto należy więc bezwzględnie przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, zrobić sobie kosztorys całego remontu. Kosztorys ten nie musi być dokładny, ważne jest to, żeby uzmysłowić sobie orientacyjne koszty takiego przedsięwzięcia. Warto też wpisać w niego jakąś sumę awaryjną, żeby nie musieć później panikować, że zabrakło środków, a remont nie jest skończony.
O wiele łatwiej mają osoby, które chcą tylko odświeżyć łazienkę – nie wymaga to od nich tak podstawowych prac jak kwestie wodociągowe czy kupowanie sanitariatów. Najczęściej odświeżanie łazienki ogranicza się do wymiany płytek i pomalowaniu ścian – już tak drobne remonty potrafią odmienić łazienki w sposób nie do poznania. A oprócz tego można przecież wprowadzić kilka kosmetycznych zmian, które nie będą zbyt kosztowne, a nadadzą wnętrzu świeżości – np. można zmienić rolety, zamontować nowe lustro w ramie o ciekawym kształcie lub przemalować szafki.

Źródło – Najlepszy silikon

Możesz również polubić…