Odstające uszy u niemowlaka
![](http://alefaceci.pl/wp-content/uploads/2020/01/chirurgia-plastyczna-5-1024x684.jpg)
Jak pomóc dziecku? Odstające uszy u dziecka mogą powodować masę kompleksów. Bywają bowiem przyczyną nieprzyjemności w szkole i wśród rówieśników. Wiadomo, iż dzieci bywają okrutne i złośliwe, a odstające uszy mogą być powodem przykrych żartów.
Rodzice dzieci, które urodziły się z odstającymi uszami szukają więc różnych sposobów na poprawę wyglądu swojego dziecka.
Jakie to metody i czy są do końca skuteczne – tym zajmiemy się w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.
Czemu rodzimy się z odstającymi uszami?
Według informacji medycznych znalezionych w sieci, defekty uszu dotykają od 3 do 5% populacji. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być bardzo różnorodne. Od uwarunkowań genetycznych, przez niewłaściwą pozycję w łonie matki, zespoły chorobowe, aż po znaczne, lecz naturalne odstępstwo od ogólnie przyjętej normy estetycznej.
Odstające uszy nie są jednostką chorobową, jeśli tylko nie upośledzają funkcji słuchu, lecz jednocześnie mogą być jednym z objawów chorób.
Jakie to choroby?
Odstające uszy mogą być jednym z objawów choroby Downa, FAS i dystrofii miotycznej.
Wady o podłożu genetycznym można podzielić na:
- Anotię – wadę genetyczną polegającą na całkowitym niewykształceniu się uszu.
- Niedorozwój części ucha środkowego oraz części górnej
- Microtię polegająca na problemach związanych z niewykształconym zewnętrznym przewodem słuchowym
- Zespół odstających uszu, gdzie najbardziej odsunięty od czaszki płatek ucha jest w odległości większej niż 2 cm od głowy.
Częstym przypadkiem odstających uszu jest specyficzna pozycja dziecka w łonie matki. Zdarza się wtedy, że noworodek rodzi się z odstającym lub zawiniętym jednym uchem. Po pewnym czasie, wraz z rozwojem, problem ten zanika samoistnie.
Małżowina uszna wykształca się do szóstego roku życia, więc zanim rodzice zaczną poważnie martwić się wyglądem swojej pociechy, warto poczekać, bo może natura sama dokona niezbędnej korekty.
Często jednak rodzice zaniepokojeni odstającymi uszami niemowlęcia, próbują jak najwcześniej walczyć z wyglądem małżowiny dziecka. Jak to robią?
Pomysły na odstające u niemowlaka uszy
Plastry, korektory, opaski i inne
Lekarze i pediatrzy z niepokojem przyglądają się metodom, jakimi rodzice próbują przywrócić dziecku przylegające do czaszki uszy.
Plastry i korektory silikonowe to rozwiązanie na odstające uszy u niemowląt, które można znaleźć na rynku akcesoriów dziecięcych. Producenci zapewniają, że plasterek lub silikonowy korektor, którym przykleja się małżowinę niemowlęcia do czaszki wpłynie pozytywnie na kształt ucha i pomoże mu osiągnąć upragniony przez rodziców kształt. Często w zestawie z plasterkiem lub korektorem jest specjalna czapeczka utrzymująca konstrukcję w miejscu.
Biorąc pod uwagę fakt, że jest to produkt kierowany do kilkumiesięcznych niemowląt , warto rozważyć czy nie narazimy naszego dziecka na reakcję alergiczną lub odparzenie w miejscu kontaktu z delikatną skórą dziecka.
Innym, mniej dyskusyjnym pomysłem na odstające uszy u niemowlaka są opaski mające przycisnąć uszy dziecka do głowy. Niestety, często opaski uciskowe dla niemowląt pełnią rolę wyłącznie dekoracyjną, gdyż lekarze potwierdzają, że żadne metody polegające na przyciskaniu uszu niemowlaka do głowy, nie przyniosą pożądanego rezultatu, gdyż to uwarunkowania genetyczne tak kształtują nasze ciało.
Zdesperowani rodzice niemowląt próbują nawet metody kładzenia niemowlęcia w łóżeczku wyłącznie na odstającym uchu, ale z całą pewnością jest to niewłaściwy sposób opieki i obchodzenia się z niemowlęciem, gdyż niezmiernie ważne jest, by w pierwszym okresie życia, dziecko było kładzione równomiernie na obydwu bokach. Zależy od tego prawidłowy rozwój niemowlęcia.
Odstające uszy u dziecka – czy są skuteczne metody?
Tak. Jeśli po upływie szóstego roku życia, uszy dziecka pozostają nieestetycznie odstające, rodzice mogą udać się na konsultację do lekarza chirurgii plastycznej i poddać dziecko korekcie chirurgicznej. Zabieg taki nazywa się ortoplastyka. Należy go wykonywać w Klinice chirurgii plastycznej, przykładem kliniki z doświadczonym chirurgiem plastycznym jest Klinia dr Grzesiak http://klinikagrzesiak.pl
Operacja korekty uszu u dzieci jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Nastolatkom i osobom dorosłym proponuje się znieczulenie miejscowe.
Warto wspomnieć, że zabieg ortoplastyki u dzieci do 14-tego wieku mieści się w koszyku bezpłatnych czynności chirurgicznych finansowanych przez NFZ.