Najważniejsze leki na zespół zależności alkoholowej

Psychotherapy session, woman talking to his psychologistZ ogólnodostępnych danych wynika, że uzależnienie od alkoholu może dotykać niespełna 1 miliona Polaków. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że wielu osób nie udało się uwzględnić w statystykach. Niemniej, pewnym jest, że nadużywanie napojów wyskokowych stanowi w naszym kraju poważny problem. Co więcej, według innych doniesień, nawet ok. 30% polskiego społeczeństwa pije alkohol może nie nałogowo, ale w sposób, który jest ryzykowny dla ich zdrowia. Choroba alkoholowa dotyka osób w różnym wieku, pochodzących z rozmaitych środowisk. Bez względu na to, kogo dotyczy i jak zaawansowane jest już jej stadium, w każdym przypadku powinno się ją leczyć.

Formy leczenia alkoholizmu
Leczenie choroby alkoholowej, nazywanej też zespołem zależności alkoholowej (ZZA), najczęściej składa się z dwóch faz. Pierwszą z nich jest detoks, a drugą stanowi leczenie właściwe, w którym znaczną rolę odgrywa psychoterapia, podczas której chory uczy się radzenia sobie z otaczającą go rzeczywistością bez sięgania po napoje procentowe. W razie potrzeby, gdy z uzależnieniem psychicznym współwystępują dolegliwości somatyczne, można wprowadzić dodatkowe formy terapii, w tym fototerapię oraz fizjoterapię. Po głównej części psychoterapii pacjent powinien uczęszczać na terapię utrwalającą, która pozwoli uniknąć powrotu do picia.

Leki pomocne w odtruciu
Środki farmakologiczne stosowane podczas terapii dla alkoholików należy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są te specyfiki, które pozwalają skuteczniej przeprowadzić detoks, czyli odtrucie organizmu z alkoholu utrzymującego się w ciele z powodu wcześniejszego nadużywania. W zależności od natężenia objawów podczas AZA, czyli Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, można suplementować witaminy i minerały (potas, magnez, wit. B1) oraz podawać glukozę i insulinę dla wzmocnienia organizmu, bądź też w trudniejszych przypadkach, stosować beta-blokery, benzodiazepiny, leki hepatoprotekcyjne.

Leki na zespół zależności alkoholowej
Drugą grupę farmaceutyków stosowanych podczas walki z alkoholizmem stanowią te leki na ZZA, które ograniczają głód alkoholowy. Do najpopularniejszych należą Naltrexon i Akamprozat. Pierwszy z nich wpływa na receptory ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Powoduje niechęć do spożywania alkoholu, a przy tym nie uzależnia. Mechanizm działania Akamprozatu nie został w pełni wyjaśniony. Wiadomo natomiast, że odpowiada m.in. zwiększanie poziomu serotoniny w mózgu i we krwi, podobnie do Naltrexonu, zmniejszając lub zupełnie eliminując ochotę na spożycie alkoholu.

Możesz również polubić…