Jak szkolić trenerów mentalnych?
Chcemy być sobą, chcemy być sobą wreszcie
Można powiedzieć, że nastała moda na oczyszczanie umysłu, po modzie na oczyszczanie ciała. Popularne są osoby, które opracowują autorskie plany na harmonizowanie swojego życia i wewnętrzne wyciszenie, tak aby móc sprostać wszystkim obowiązkom, jakie narzuca nam praca, otoczenie czy jakie narzucamy sobie my sami, dbając o ciągły rozwój. To nieraz powoduje stres, kiedy na dłuższą metę na własnej skórze przekonujemy się, że wzięliśmy na siebie za dużo i szybko nas to męczy, a jednak nie możemy z większości zrezygnować. W takiej sytuacji pomaga trener mentalny. Kursy, odbywane z nim, mogą pomóc nam wyzwolić zdolności naszego umysłu do bardziej wytężonej pracy. Nie jest bowiem tajemnicą, że więcej niż połowa możliwości intelektualnych człowieka u większości osób pozostaje niejako uśpiona, ponieważ nie potrzebują jej one do codziennych, rutynowych czynności. Osoby, które np. muszą na co dzień podejmować dużo decyzji o wysokim znaczeniu lub mają pracę, która wymaga nieustannego skupienia na maksymalnym poziomie i wiele samodzielnej inicjatywy, wykorzystują swoje możliwości co prawda nieco bardziej, ale też pod wpływem przymusu, który ta praca im narzuca.
Jak nauczyć człowieka wspierania ?
Kurs trenerów mentalnych jest organizowany w taki sposób, aby przygotować przyszłych trenerów do zaradzenia problemom osób w różnych sytuacjach. Oczywiście, taki kurs nie uwzględni wszystkiego i przyszli trenerzy będą musieli wiele doświadczeń zdobywać w praktyce, spotykając się z ludźmi lub podglądając metody pracy bardziej doświadczonych kolegów. Można spotkać się z opiniami, że dobrze jest najpierw samemu wziąć udział jako kursant w zajęciach z trenerem mentalnym, aby spojrzeć własnymi oczami na tą pracę od strony klienta. Każdy przychodzi bowiem na zajęcia z myślą, że przyniosą mu one jakąś korzyść, tymczasem może być ona trudna do zauważenia przez kursanta, mimo że wystąpi.
Kto najczęściej korzysta z usług trenera mentalnego ?
Zdecydowanie sportowcy. Zarówno w grach indywidualnych, jak i zespołowych razem z postępem technicznym dokonuje się też postęp w zakresie przygotowania mentalnego zawodnika do występu. Jeśli czuje on, że samodzielnie może nie być w stanie skutecznie skupić się na celu, który ma osiągnąć, albo też np. obawia się nieprzewidzianych reakcji swojego organizmu na środowisko, w którym ma wystąpić, typu duża publiczność, nieznany obiekt, to zwykle korzysta z pomocy trenera mentalnego. W Polsce najbardziej znanym tego przykładem byli siatkarze.