Gdzie stosowane są roboty przemysłowe?

roboty przemysłowe

Roboty przemysłowe obecnie stosowane są w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest zastąpienie ludzi w pracy na niebezpiecznych oraz uciążliwych stanowiskach. Drugim powodem stosowania robotów przemysłowych jest fakt, że w pewnym momencie zadania stawiane przed pracownikami będą przewyższały ich możliwości nie tylko w kwestii szybkości, ale również wydajności i precyzji.

Nie wszyscy jeszcze są świadomi, że robotyzacja pozwala na zoptymalizowanie zatrudnienia, a także przesunięcie pracowników do takich zadań, w których nie tylko się sprawdzą, ale również poczują zdecydowanie lepiej. Zadania te co prawda będą mniej obciążały fizycznie, ale za to będą wymagały od pracowników podejmowania decyzji na bazie wiedzy oraz doświadczenia.

Na czym polega automatyzacja produkcji?

Podstawowe zastosowania robota przemysłowego

– paletyzacja różnych elementów np. różnorodnych opakowań, worków, butelek, gotowych detali czy kartonów

– obsługa maszyn (rozładunek albo załadunek) – obrabiarki, wtryskarki, prasy, centra obróbkowe i inne

– obróbka metalu, drewna czy tworzyw sztucznych -robot może nie tylko manipulować detalem wokół narzędzia, ale również po zamocowaniu narzędzia na ramieniu  obrabiać nieruchomy detal. Najczęstszymi zastosowaniami robotów przemysłowych do obróbki będą polerowanie, szlifowanie, frezowanie, gratowanie, nawiercanie, a także wiercenie.

– nanoszenie klejów, a także uszczelnień – doskonale powtarzalne nanoszenie mas, które uszczelniają lub klejów na detale, gwarantuje przede wszystkim zminimalizowanie braków oraz  wysoką jakość detali.

– lakierowanie oraz malowanie – czyli odsunięcie pracownika od pracy w szkodliwych warunkach przy jednoczesnym podniesieniu jakości malowania i oszczędnościach w materiałach. W kwestii lakierów łatwopalnych oraz farb konieczne będzie wykorzystanie robota, który jest dedykowany tylko i wyłącznie do pracy w wybuchowych oparach. Roboty takie cechują się licznymi zabezpieczeniami, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa oraz szczelności korpusu ramienia.

– zrobotyzowane spawanie – obecnie najbardziej nowoczesne technologie pozwalają na spawanie elementów, które są wykonane z różnego rodzaju materiałów, z niespotykaną do tej pory dokładnością. Ponadto coraz więcej metod umożliwia osiąganie optymalnych rezultatów tylko dzięki zastosowaniu robota przemysłowego. Bardzo dobrym przykładem może być technologia CMT, która pozwala na spawanie blachy o grubości od 0,3 mm, prędkość przy spawaniu będzie dochodziła aż do 2 m/s.

Należy zauważyć, że wymienione zostały tylko i wyłącznie najczęstsze zastosowania robota przemysłowego. Obecnie robotyzacji podlega również wiele mniej standardowych procesów produkcyjnych, w przypadku których problemy mieszczą się w określonych na samym początku: uciążliwości dla człowieka i monotonii. Rynek w obecnych czasach stawia przed firmami produkcyjnymi bardzo duże wymagania. W celu zwiększenia efektywności firmy, a także konkurencyjności należy koniecznie pamiętać, że modernizacja będzie ciągłym procesem. Mądre inwestowanie zawsze będzie się opłacało, natomiast robotyzacja jest jednym z obszarów, na który warto postawić.

Link: http://comatic.pl/gdzie-najlepiej-sprawdzaja-sie-roboty-przemyslowe/

Możesz również polubić…