Czym są feromony?

Feromony są to związki zapachowe, które zaliczane są do grupy infochemicznej. Warto wiedzieć, iż substancje te, występują oczywiście naturalnie w przyrodzie. Wydzielane są one przez różne organizmy żywe. Generalnie rośliny, zwierzęta oraz ludzie komunikują się między sobą za pomocą feromonów. Komunikacja za pomocą tych związków odbywa się tak naprawdę w sposób całkowicie niewerbalny. Jest wiele badań naukowych na ten temat.

Z całą pewnością, warty uwagi jest fakt, że między innymi w świecie zwierząt, samiec może znaleźć swoją samicę dzięki feromonom. Tak naprawdę może on ją zlokalizować z bardzo dalekiej odległości, nawet kilku kilometrów. Innym ciekawym przykładem jest na przykład to, że mrówki po znalezieniu jedzenia, zostawiają po drodze ślady, które w przyszłości zaprowadzą je znów w to samo miejsce. Te ślady to są oczywiście feromony. Jak widać z powyższego przykładu o samcach i samicach oraz o mrówkach, działanie feromonów jest bardzo silne.

Warto również wiedzieć, iż feromony mogą być produkowane drogą chemiczną. Producenci twierdzą, iż za ich sprawą możliwe jest osiąganie różnych celów. Krótko mówiąc, na przykład dzięki feromonom, możemy być postrzegani jako osoby bardziej atrakcyjne, śmiałe lub odważne. Dzięki feromonom więcej osób będzie chciało nawiązać z nami kontakt. My będziemy dzięki feromonom uznawani za osoby ciekawsze. Z całą pewnością, warty uwagi jest fakt, iż istnieją badania potwierdzające wpływ feromonów na zachowanie człowieka. Między innymi z tych badań wynika, że wąchanie niektórych związków zapachowych, znacząco wpływa na nastrój oraz samopoczucie. Dzięki nim, poprawia się także na przykład pamięć. Z kolei, inny związek czyli feromon, znacząco zmienia atrakcyjność niektórych mężczyzn wśród kobiet(więcej…).

Tak naprawdę tego typu przykładów jest bardzo dużo. Jednak wynika z nich jeden podstawowy fakt, że feromony nie są obojętne dla organizmu ludzi, roślin ani zwierząt. Należy wobec tego umiejętnie korzystać z tych zasobów, jakimi są te wyżej wymienione związki.

Możesz również polubić…